Kuchnia włoska nieprzerwanie cieszy się w Polsce wielką popularnością – mimo iż w znaczący sposób różni się od naszych, rodzimych potraw. Nic dziwnego więc, że w Polsce restauracja włoska już nikogo nie dziwi, a wręcz przeciwnie musi się ona zmagać z coraz większą konkurencją. W kuchni włoskiej niesamowite znaczenie pełni makaron i wie to każdy kto chociaż raz przebywał we włoskich hotelach.

Tamtejsze obiady zaczynają się od makaronu, który po włosku nazywa się „pasta”. Jest on podawany w różnych kształtach oraz przyprawiony rozmaitymi przyprawami. Będąc w restauracji włoskiej w Polsce warto więc zamówić sobie jeden z rodzajów makaronów, ponieważ dobrze wykonane pozwalają wczuć się doskonale w sposób, w jaki gotują Włosi. Potrawy powinny być lekkie, łagodne dla żołądka, nie obciążające zbytnio naszego układu pokarmowego.
Oprócz makaronu bardzo charakterystyczna dla Włoch jest pizza, zdecydowanie konieczna w każdej włoskiej restauracji.

Oczywiście pizza wykonywana we Włoszech różni się od tej, które możemy spotkać w zwykłej polskie pizzerii. Ciasto jest cieńsze, podstawę stanowi ser, a mięso tylko ewentualny dodatek, a użycie ketchupu uchodzi za zniewagę. Właśnie w takim stylu powinny być wykonane pizze w restauracjach włoskich, aby w pełni oddać sposób, w jaki się w tym kraju je i pozwolić realnie zjeść coś, co należy do ich kultury.
Bardzo ważny w kuchni włoskiej jest ser, natomiast zupełnie na uboczu stoi w niej mięso. Włosi nie jedzą jak Polacy: ich danie „mięsne” ogranicza się do małego kawałeczka danego rodzaju mięsa, czasami samego plasterka, a do tego palety warzyw takich jak ziemniaki, pomidory czy bakłażany. W restauracjach włoskich nie znajdziemy golonek, udek z kurczaka, karkówek czy innych tego typu dań.

Zobacz też: Restauracja włoska Kraków | DaPietro.pl